Medium’dan yayıncılar midein bükülme durumunda yenilikler

2012 yılında yeni bir blog altyapısı olarak karşımıza çıhun ve anbean bileklenen Medium.com, yayıncılar midein bükülme durumunda yeni özellikler bağırsakaziz Medium for Publishers‘ı teşhisttı.

Yeni Arayüz Seçenekleri
Medium‘un tanıttığı yeni özellikler, hassaten yayıncılar bağırsakin muhteşem önem taşıyor. Medium yayıncıları çıktı arayüz üzerinde farklı kişiselleştirme seçeneklerine mevla olacak. Renk ve görsel dizayn seçimi yapabilecek, sonunda Medium yayınları birbirinin ayrımsızsı olmaktan kurtulacak. (Bkz: The Awl, Pacific Standard)

Medium 0

Kolayca İçerik Transferi
Özel yer adı kullanımını WordPress.com‘un bilakis ücretsiz olarak sunan Medium, farklı yayınların Medium’a taşınmasını sinein de WordPress’e karşı bir atak gestaltyor. Henüz önce WordPress eklentisiyle içeriklerin aynı anda Medium’a aktarılmasını sağlayan adım, bu su arşivdeki alfabeların Medium’a taşınması midein bir araç sunuyor.

Medium 1

Ücretsiz barındırma hizmeti sunan Medium, bu konuda girişim atan yeni yayınların adını da veriyor (Time Inc.’s Money, The Hairpin, Women vs.) ve arkasının geleceğini söylüyor. Bu haberi hâlâ duyan yayınlara da baplarının kilitsiz küreksiz bulunduğunu belirtiyor.

Medium yayınlarının her yere sükselı şekilde ulaşmasını istediklerini söyleyen Evan Williams, Facebook Instant Articles ve Google Accelerated Mobile Pages (AMP) karınin uyumluluk katkısızladıklarını da tabir ediyor ve Medium’un mobil öncelikli bir platform olduğuna vurgu gestaltyor.


Medium 3

İki Farklı Hasılat Modeli
Medium’un mideerik üretimi dair yeni bir sahife heveslitığı malum. Fakat şimdiye kadar Medium gibi edip da herhangi bir gelir elde edemiyordu. Yeni tanılamatılan test aşamasındaki 2 gelir modeli ise bundan sonra hem yazarların hem de Medium’un gelir elde etmesinin önünü açıyor.

Bu gelir modellerinden ilki sponsorlu hikayeler (Promoted Stories). Bu modelde öne çıdem yayıncılar kendi kucakeriklerinin üst kısmına kötüdaki kadar bir sponsorlu sineerik alabilecek.

Medium blog

İkinci hasılat modeli ise benim henüz çok düşündüğüm ve beğendiğim üyelik (membership) modeli. Bu modeli seçen yayıncılar yalnızca üyelerden mahiye belirli bir ücret matlup ve yalnızca üyelere özel mideerikler yayınlayabilecek. Medium, mütebeddil oranlarda bir marj matlup. Serious Eats, True Magazine ve Great Jones Street bu modeli kullanan yayıncılardan birtakımları olacak.

Medium blog 2

Evan Williams, bu yeniliklerin Perşembe sabahleyinı (bizlere gereğince Perşembe rahatşamı) devreye düzenınacağını söylüyor ve yeni yayıncıların ilgisini beklediklerini dışa vurum ediyor.

Yeni WordPress mi?
Lacerem uran olarak değil amma Medium’un yeni blog platformu olarak WordPress’in ilk yıllarındaki gibi bir izlenim oluşturduğunu söyleyebilirim. Blogspot, Tumblr vb. blog altyapılarından ziyade, henüz özgün yürekerik üreticilerini kendine çeken Medium, iç etkileşim dair şimdiye derece epey muvaffakiyetlı başüstüne ve bundan sonra dış kanallara yayılma konusunda adım atıyor. Vesair taraftan yazarlara sunmuş olduğu gelir modelleri de yıllardır kanayan bir yaraya em olma şansına malik.

Güzeşte gündüz paylaştığım, adidaki Medium yazısı ise Medium’un yeni bir kitle yenmek mevzusundaki muvaffakiyetsının değersiz bir göstergesi. Basitliğe ve mobiliteye önem vermesi, önümüzdeki dönemde Medium’un en eke tabancaı olacak kadar dideüküyor.

medium

Geçekırlatmak gerekirse Ilkgüz 2015’te Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde 57 milyon dolarlık Dizi B envestismanı alan Medium, Teşrinievvel 2015’te külliyen yenilenmişti. Biz bile geçtiğimiz dönemde Adrazzi blogunu Medium’a taşımıştık.

Elan önce okumadıysanız 1 yıl önce paylaşmış olduğumız Medium Türkiye’nin hikayesine bile çekmece atmanızı tavsiye ederim.

Bulak: https://medium.com/@kadinvsaglik

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Medium’dan yayıncılar midein bükülme durumunda yenilikler”

Leave a Reply

Gravatar